Rady revmatologa jak zvládnout psoriatrickou artritidu 06

Lekce 6 | 4 comments

MUDr. Jiří Štolfa

Emeritní primář Klinického oddělení Revmatologického ústavu

Video se nezobrazuje

Video na této stránce je k dispozici pouze registrovaným uživatelům. Pro zobrazení videa se, prosím, přihlašte. Vložte svou emailovou adresu do políčka dole a odešlete kliknutím na tlačítko “Přihlásit se”. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, klikněte sem. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.


Video se nezobrazuje

Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož lekce ještě není otevřena. Počkejte, prosím, na emailovou zprávu, ve které vás ke sledování videa pozveme. Děkujeme za trpělivost.

ADRESA NENALEZENA

Vaši emailovou adresu jsme v databázi registrovaných uživatelů nenašli. Možná došlo k překlepu nebo jste zadali nesprávnou adresu. Zkuste to prosím znovu. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, klikněte sem. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.


DOKONČETE PROSÍM REGISTRACI

Vaše registrace ještě není dokončena. Klikněte prosím na odkaz  pro potvrzení registrace, který jsme vám poslali emailem poté, co jste zadali a odeslali svou emailovou adresu v registračním formuláři.

Podívejte se na šesté video pana doktora Štolfy na téma, jak zvládat psoriatrickou artritidu.

K zapamatování

Seznam center pro odvykání kouření naleznete zde.

Z pohledu životosprávy je důležitá optimální hmotnost. Snížení hmotnosti u pacientů s nadváhou může dramaticky zlepšit výsledky léčby.

Kouření zhoršuje průběh lupénky a zvyšuje riziko infarktu a mozkové mrtvice, které je u pacientů s lupénkou vyšší než v běžné populaci. Pokud kouříte, vyhledejte pomoc centra pro odvykání a kouřit přestaňte.

Doporučitelná je vyvážená, pravidelná strava se sníženým obsahem kalorií u pacientů s nadváhou. Velmi vhodný je středomořský typ stravy s dostatkem čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin doplněných například ořechy či panenským olivovým olejem.

Určitý přínos u autoimunitních onemocnění, jako je lupénka a psoriatická artritida, je znám u vitamínu D. Je však nutné dodržet pečlivě doporučené dávkování a nepřekračovat maximální denní dávky vitamínu D. Není také vhodné bez porady s lékařem kombinovat více různých doplňků stravy.

ÚKOL

Naplánujte si jídelníček na tento týden, který bude obsahovat přiměřené množství kalorií, bude bohatý na zeleninu, luštěniny a další vhodné potraviny.

Naplánujte si také pravidelnou krátkou procházku nebo jinou sportovní aktivitu na každý den v týdnu.

Pokud kouříte, zavolejte ještě dnes do nejbližšího centra pro odvykání kouření a domluvte si schůzku.

SLOVNÍČEK - ukázka pro demonstraci (klikněte pro zobrazení)
Suplementace – dodávání (například vitamínů nebo minerálních látek) do organizmu v potravě nebo formou potravních doplňků

JAK STRÁNKY POUŽÍVAT

U videí se na stránce zobrazují tlačítka "Předchozí video" a "Další video", která slouží k navigaci v rámci jedné lekce. Pokud se chcete podívat na jinou lekci nebo téma, použijte prosím menu nahoře na stránce, položky "Lekce" a "Témata".

Napište nám

Děkujeme za otázky a komentáře, které nám píšete dolů, pod články. Všechny čteme a pokud jde o zajímavou otázku, která není v kurzu zodpovězena, buď na ni odpovíme v komentáři nebo natočíme nové video a zařadíme do lekcí. Všechny komentáře podléhají před zobrazením na stránkách schválení moderátorem. V komentáři prosím nepoužívejte osobní údaje. Jako jméno můžete zvolit přezdívku nebo můžete políčko nechat prázdné.

Jakékoliv dotazy nebo komentáře ohledně Vašeho zdravotního stavu nebo léčby, prosím, konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem. Tento formulář k tomu není určen.

4 Comments

 1. Mili

  lupenku mám asi 20 let možná více začaly mi postupně bolet klouby koleno, palec na noze ,na ruce. odezní za čas se znovu vrací.

  Reply
  • LUPENKA.org

   Dobrý den a děkujeme za Váš komentář. Především bychom Vás rádi ujistili, že jste u nás správně. Léčba lupénky v poslední době hodně pokročila a přesto je pravdou, že ne každý pacient tyto možnosti plně využívá. Náš kurz jsme vytvořili právě proto, abychom Vám dali potřebné informace, nástroje a ukázali možnou cestu k dosažení vytouženého cíle, kterým je život bez projevů lupénky. Na těchto stránkách bohužel nemůžeme řešit každý případ individuálně, nicméně účinnou radu pro Vás máme – pečlivě kurz sledujte a využijte všech doporučení od našich specialistů.

 2. Eva

  s lupenkou bojují spousty let je zajímavé se dozvědět i spousty věcí okolo této nemoci děkuji

  Reply
  • LUPENKA.org

   Děkujeme za komentář. Především vydržte sledovat kurz až do konce, je to opravdu důležité.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

n-kod

VAŠE NEJNOVĚJŠÍ KOMENTÁŘE

 • LUPENKA.org on Léčba lupénky 06Děkujeme za ocenění a držíme oběma palce!
 • Martina on Léčba lupénky 06Dobrý den. Moc děkuji za tyto stránky. Dceři (5 let) diagnostikovali lupénku před 14 dny a tak se teprve prokousávat informacemi. Vaše stránky mi velm…
 • Anonymní on O násdobrý den bohuzel uz 2 roky resim lupenku na intimnich mistech a pomalu sem zjistil ze mi natekaji prsty na nohou a vypadaji jako kladivkove prsty tak…
 • LUPENKA.org on Spusťte si kurz zdarmaDobrý den a děkujeme za Váš komentář. Především bychom Vás rádi ujistili, že jste u nás správně. Léčba lupénky v poslední době hodně pokročila a přest…
 • Dagmar on Spusťte si kurz zdarmaDobrý den asi před měsícem mě také vypukla v mém pozdním věku lupénka ale i na obličeji jsem zoufalá ?????
 • LUPENKA.org on Psychologická podpora pro pacienty s lupénkou 01Dobrý den, děkujeme za komentář. Poradit Vám můžeme především absolvovat poctivě kurz až do konce a řídit se radami, které v něm lékaři předkládají. K…
 • Vanesa on Psychologická podpora pro pacienty s lupénkou 01dobrý den mám lupenka v hlavě a na těle nepomáhá mi nato co paní doktorka kožní mi předepsala zhoršilo se mi to chtěla by poradit od vás co nato pomůž…
 • LUPENKA.org on Léčba lupénky 04Děkujeme za komentář. Provjevy lupénky doporučujeme v tomto případě řešit s Vaším ošetřujícím revmatologem nebo s dermatologem v některé fakultní nemo…
 • Anonym on Léčba lupénky 04Dobrý den.Léčím se již 30let s Bechťerevovou nemoci.Mám biologickou léčbu.Letos v březnu jsem byla na operaci s kolenem a v dubnu se mi objevila lupén…
 • LUPENKA.org on Léčba lupénky 01Dobrý den, ano u nás se dozvíte vše potřebné o biologické léčbě a mnoho dalšího pro dosažení Vašeho cíle. Hlavně vydržte až do konce kurzu. Držíme pal…